برگزاری نشست خبری همایش با حضور دبیران علمی و اجرایی

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز،سیدسعید زاهدزاهدانی بعدازظهر امروز در نشستی خبری اظهار داشت:همایش بزرگ «چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای» در راستای دغدغه‌های مقام معظم رهبری در بحث علوم انسانی و لزوم تغییرات اساسی در این حوزه،به مدت ۳روز از ۲۳ تا بیست و ششم آبانماه۹۶ در دانشگاه شیراز برگزار می‌شود.
وی در ابتدای این نشست خبری با اشاره به اینکه پژوهشگاه تحول و ارتقای علوم انسانی از سال ۹۰ در دانشگاه شیراز تأسیس شده است،خاطرنشان کرد:اندیشه‌های نوآورانه رهبری در حوزه علوم انسانی باید تبدیل به گفتمان و نظریه می‌شد تا پس‌ازآن در قانون اجرایی کشور اعمال‌شده و اجرایی شود که پژوهشکده دانشگاه شیراز در این راستا ایجاد شد.
این استاد دانشگاه شیراز افزود:همایش«چیستی و چگونگی تحول علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای» درواقع به بررسی مطالعات و پژوهش‌های علمی ۴۰سال گذشته کشور در حوزه علوم انسانی می‌پردازد و در عنوان این همایش که نام مقام معظم رهبری با «آیت‌الله» آورده شده است ناظر به شخصیت علمی ایشان خواهد بود که تعمداً در عنوان همایش قرار داده شد.
زاهد زاهدانی با بیان اینکه هنوز تبدیل گفتمان رهبری به نظریه و قانون صریح اتفاق نیفتاده است،خاطرنشان کرد:متأسفانه این تبدیل افکار نوآورانه به نظریه و قانون اجرایی هنوز در کشور شکل نگرفته است که یکی از اهداف بزرگ همایش شیراز و تأسیس پژوهشکده تحول در ارتقای علوم انسانی در این شهرستان،همین موضوع مهم است.
وی اضافه کرد:پژوهشکده تحول و ارتقای علوم انسانی دانشگاه شیراز متشکل از ۱۵استاد دانشگاه شیراز در شاخه‌های گوناگون علوم انسانی است که با تشکیل جلسات هفتگی جدیدترین روش‌های تحقیق در این حوزه و موضوعات پیرامون را رصد می‌کند که در حال حاضر پس از ۶سال فعالیت در حال دسته‌بندی مفاهیم و موضوعات هستیم.
این استاد دانشگاه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود به نحوه برگزاری همایش مورداشاره،پرداخت و اظهار داشت:این همایش از ۲۳ تا بیست و ششم آبان ماه ۹۶ برگزار خواهد شد که در روز نخست غلامعلی حداد عادل به‌عنوان سخنران مدعو و مسؤول تحول و ارتقای علوم انسانی کشور به ایراد سخن خواهد پرداخت،ضمن اینکه شخصیت‌هایی مانند آیت‌الله ایمانی،حجت‌الاسلام خسرو پناه،آیت‌الله میرباقری و… نیز سخنرانان همایش هستند.
زاهدزاهدانی افزود:۸۰ چکیده مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که درنهایت ۴۱ مقاله موردپذیرش قرار گرفت و ۱۱ مقاله نیز در این همایش ارائه خواهد شد،ضمن اینکه ۵مقاله نیز به‌صورت سفارشی از اندیشمندان طراز اول کشور درخواست شده است.
وی اضافه کرد:در کنار این همایش ۴کارگاه آموزشی،چند کرسی نظریه‌پردازی،۸نشست هم‌اندیشی و ۳میزگرد نیز برگزار خواهد شد.
این مقام مسؤول با بیان اینکه نمایشگاه کتاب نیز در زمان برپایی همایش برپا خواهد بود،خاطرنشان کرد:این همایش هر دوسال یکبار برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی این همایش نیز در این نشست خبری اظهار داشت:همایش شیراز یک جشنواره خواهد بود چراکه کارهای مختلفی را در روزهای برپایی دنبال خواهیم کرد.محسن جاجرمی زاده خاطرنشان کرد:در همایش شیراز حدود ۴۰ دانشگاه کشور دست آوردهای علمی ۴۰ سال گذشته خود را در حوزه علوم انسانی عرضه خواهند کرد.
وی با بیان اینکه هدف ما این است که شیراز پایگاه و قطب تحول در علوم انسانی کشور باشد،ادامه داد:پیش‌بینی می‌شود حدود هزار نفر از اساتید و دانشجویان علاقه‌مند در این همایش حضور پیدا کنند.
جاجرمی زاده افزود:هدف چنین همایش‌هایی تبدیل افکار نو به گفتمان و نظریه است و به‌صورت مستمر این هدف دنبال خواهد شد.